2019-2021 CAPE Delegate Election Final Results

Region One – Coast and Columbia River

First Name Last Name City Official Results
Gary Fletcher Roseburg SD 1 – Delegate
Natasha Murphy-Milner Coos Bay At-Large Delegate
Joy Vegar Lakeside SD 5 – Delegate
Bobbie Sotin North Bend At-Large Delegate
Alice Redding Ranier At-Large Delegate
Sharrone Vincent Deer Island 2nd Alternate
Serena McCurdy Ranier 1st Alternate
Guillermo Romero Warrenton SD 16 – Delegate

Region Two – Metro Portland Tri-County

First Name Last Name Town/City Official Results
John Leppink Beaverton SD 14 – Delegate
Carolynn Kohout Hillsboro SD 15  – Delegate
Nancy Diamond Beaverton SD 17  – Delegate
Patty Falkenstein Tigard 1st Alternate
Rob Fullmer NW Portland SD 18 – Delegate
Betty Holladay Lake Oswego SD 19  – Delegate
Rick Swart Eagle Creek SD 20  – Delegate
Danielle Droppers SE Portland At-Large Delegate
Emily Wang Milwaukie SD 21 – Delegate
Ivonne Rivero Portland 5th Alternate
Tammy Tate Portland At-Large Delegate
Nannette D. Carter-Jafri Portland 2nd Alternate
Shirley Minor Portland 3rd Alternate
Max Brown Portland SD 22 – Delegate
Peter Drummond NE Portland At-Large Delegate
Joy’e Willman NE Portalnd SD 23 – Delegate
Jiga Eberhardt East Portland 4th Alternate
Cayle Tern East Portland SD 24 – Delegate
Paula Likes East County SD 25  – Delegate

Region Three – Salem Area

First Name Last Name Town/City Official Results
Eleni Speropulos Donald SD 9 – Delegate
Angelica Ceja Ochoa Aumsville At-Large Delegate
Mike Powers Salem At-Large Delegate
Sara Campos West Salem At-Large Delegate
Micki Varnery Salem SD 10 – Delegate
Linda Burgin Salem Retiree Delegate
Karla Spence Salem SD 11 – Delegate
Jan Montes Salem 1st Alternate (tie)
Tammy Mazon Salem 3rd Alternate
Catherine Stearns Corvallis SD 12 – Delegate
Hismelia Cardier Keizer SD 13 – Delegate
Evan Fuller Salem 1st Alternate (tie)

Region Four – Eugene Area

First Name Last Name Town/City Official Results
Twila Jacobsen Eugene SD 4 – Delegate
Shawn Holliday Harrisburg SD 6 – Delegate
Ibrahim Coulibaby Eugene At-Large Delegate
James Jacobson Eugene At-Large Delegate
Oliver Mintz Low Eugene At-Large Delegate
Andrea Clark Eugene SD 7 – Delegate
Shara Burris Albany SD 8 – Delegate

Region Five – Southern Oregon

First Name Last Name Town/City Official Results
David Roadman Central Point SD 2 – Delegate
Barbara Henson Ashland SD 3 – Delegate
Rebecca Sandoval Medford At-Large Delegate
Kim Cole Medford At-Large Delegate
Mera Gagnon Medford At-Large Delegate
Austin Folnagy Klamath Falls SD 28 – Delegate

Region Six – Eastern and Central Oregon

First Name Last Name Town/City Official Results
Teri Hearell Sandy SD 26 – Delegate
Cristal DeJarnac Bend SD 27 – Delegate
Penny Wicklander Pendleton SD 29 – Delegate
Dino Woods Ontario At-Large Delegate
Mary Young Madras At-Large Delegate
Sarah Ray Ontario SD 30 – Delegate
Vacant At-Large Delegate

Retiree

First Name Last Name Town/City Official Results
Linda Burgin Salem Retiree Delegate