CAPE Region 1:  (Douglas County; Central to North Coast; Columbia River areas) 7 candidates

Gary Fletcher – CAPE Region 1; Senate District 1  (Douglas County)

Joy Vegar – CAPE Region 1; Senate District 5  (Coos County)

Alice Redding – CAPE Region 1; Senate District 16  (Columbia County)

Anna Young – CAPE Region 1; Senate District 16  (Columbia County)

Dorothy Charis Pearson – CAPE Region 1; Senate District 16  (Columbia County)

Guillermo Romero – CAPE Region 1; Senate District 16  (Clatsop County)

Serena McCurdy – CAPE Region 1; Senate District 16  (Columbia County)


CAPE Region 2: Metro Portland (Washington; North Clackamas and Multnomah Counties)  17 candidates

John Leppink – CAPE Region 2; Senate District 14  (Washington County) 

Megan Cohen – CAPE Region 2; Senate District 14  (Washington County)

Carolynn Kohout – CAPE Region 2; Senate District 15  (Washington County)

Nancy Diamond – CAPE Region 2; Senate District 17  (Washington County) 

Patty Falkenstein – CAPE Region 2; Senate District 18   (Washington County) 

Rob Fullmer – CAPE Region 2; Senate District 18  (Multnomah County)

Elizabeth Holladay – CAPE Region 2; Senate District 19  (Clackamas County)

Holly Fries – CAPE Region 2; Senate District 20  (Clackamas County)

Rick Swart – CAPE Region 2; Senate District 20 (Clackamas County)

Emily Wang – CAPE Region 2; Senate District 21  (Clackamas County)

Ivonne Rivero – CAPE Region 2; Senate District 21 (SE Portland)

Max Brown – CAPE Region 2; Senate District 22  (North Portland)

Shirley Minor – CAPE Region 2; Senate District 22 (North Portland) 

John Rumler  – CAPE Region 2; Senate District 23 (East Portland)

Joy’e M Willman – CAPE Region 2; Senate District 23 (East Portland)

Jija Eberhardt – CAPE Region 2; Senate District 24 (East Portland)

Paula C Likes – CAPE Region 2; Senate District 25 (Gresham) 


CAPE Region 3:  (Marion; Polk; Yamhill Counties)  10 candidates

Eleni Speropulos– CAPE Region 3; Senate District 9 (Rural Marion County)

Angelica Ceja Ochoa – CAPE Region 3; Senate District 10  (South Marion and East Polk County)

Linda Burgin – CAPE Region 3; Senate District 10; Retiree (S. Marion and East Polk County)

Steve C Emerson – CAPE Region 3; Senate District 10 (S. Marion and East Polk County)

Jan Montes – CAPE Region 3; Senate District 11 (N. Marion and Polk)

Rochelle Santiago – CAPE Region 3; Senate District 11 (N. Marion and Polk)

Catherine Stearns – CAPE Region 3; Senate District 12 (Rural Polk; Marion and Yamhill) 

Hismelia Cardier – CAPE Region 3; Senate District 12 (Rural Polk; Marion and Yamhill)

Vesna Grace Hopkins – CAPE Region 3; Senate District 12 (Rural Polk; Marion and Yamhill)

Agnes J Cassel – CAPE Region 3; Senate District 13 (Keizer and McMinnville)


CAPE Region 4:  (Greater Lane County; Benton and Linn) 10 candidates

Austin Folnagy – CAPE Region 4; Senate District 4 (South and East Lane County)

Johnny Earl – CAPE Region 4; Senate District 4 (South and East Lane County)

Twila Jacobsen – CAPE Region 4; Senate District 4; Retiree (South and East Lane County)

Luella Larsen – CAPE Region 4; Senate District 6 (Springfield and rural Lane and Linn Counties) 

Shawn Holliday – CAPE Region 4; Senate District 6 (Springfield and rural Lane and Linn Counties)

Ibrahim Coulibaly – CAPE Region 4; Senate District 7 (West Eugene and Lane County)

James Jacobson – CAPE Region 4; Senate District 7  (West Eugene and Lane County)

Louie Vidmar – CAPE Region 4; Senate District 7  (West Eugene and Lane County)

Oliver Mintz-Lowe – CAPE Region 4; Senate District 7  (West Eugene and Lane County)

Thaddeus Call – CAPE Region 4; Senate District 7  (West Eugene and Lane County)

(No candidate filed) – CAPE Region 4: Senate District 8:  (Albany and Corvallis)


CAPE Region 5:  (Southwestern and South Central Oregon)  4 candidates

David Roadman – CAPE Region 5; Senate District 2; Retiree – (North Jackson; Curry and Josephine Counties)

Mera Gagnon – CAPE Region 5; Senate District 3  (Jackson County) 

Rebecca Sandoval – CAPE Region 5; Senate District 3  (Jackson County)

Julia Bockelman – CAPE Region 5; Senate District 28  (Klamath County and East Jackson County)


CAPE Region 6:  (Central and Eastern Oregon)  7 candidates

Teri Anne Hearrell – CAPE Region 6; Senate District 26  (Mt Hood; Clackamas and Hood River areas)

Andrea Clark – CAPE Region 6; Senate District 27  (Bend and Central Oregon)

Cristal DeJarnac – CAPE Region 6; Senate District 27  (Bend and Central Oregon)

LaMara Thrasher – CAPE Region 6; Senate District 27  (Bend and Central Oregon)

Helen Moore – CAPE Region 6 – Senate District 29  (North Eastern Oregon)

Wendi Damerval – CAPE Region 6; Senate District 29  (North Eastern Oregon)

Sarah Ray – CAPE Region 6; Senate District 30  (South Eastern Oregon)